Jak skonfigurować router TP-Link jako bezprzewodowy punkt dostępowy?

Routery TP-Link są popularnym wyborem dla użytkowników domowych, ponieważ równoważą funkcje z ceną i zawierają przyzwoite zabezpieczenia. Znane bardziej ze swojej wydajności Wi-Fi niż cokolwiek innego, stanowią doskonały dodatek do sieci domowej. Jeśli posiadasz taki i chcesz skonfigurować router TP-Link jako bezprzewodowy punkt dostępowy, ten samouczek jest dla Ciebie.

Jak skonfigurować router TP-Link jako bezprzewodowy punkt dostępowy?

To popularne pytanie, które widzimy w skrzynce pocztowej TechJunkie i jest szeroko omawiane w Internecie. Przeprowadzę Cię przez cały proces od początku do końca, a efektem będzie w pełni działający punkt dostępowy w Twoim domu.

Jaka jest różnica między routerem a punktem dostępowym?

Zanim przejdziemy do konfiguracji, wyjaśnię, jaka jest różnica między routerem a punktem dostępowym. Myślę, że warto o tym wiedzieć, aby móc podjąć świadomą decyzję, czy punkt dostępu jest odpowiednim narzędziem do pracy.

Router łączy urządzenia z innymi urządzeniami, Internetem lub innym urządzeniem sieciowym, takim jak zapora sprzętowa. Jest to inteligentne urządzenie, które korzysta z własnego oprogramowania układowego, aby zapewnić zaporę ogniową, przekierowanie portów, translację adresów sieciowych (NAT), DHCP, DNS i inne funkcje. Może również mieć funkcję Wi-Fi.

Wykorzystuje tablice routingu (tabele IP), aby pomóc zdecydować, dokąd wysłać ruch. Router wykryje, jakie urządzenia znajdują się w Twojej sieci domowej i zidentyfikuje je za pomocą adresów MAC. Dowie się również, czy używasz modemu, czy podłączasz go bezpośrednio do połączenia szerokopasmowego i będzie w stanie odpowiednio kierować ruch internetowy.

Punkt dostępu bezprzewodowego (WAP) jest nieco inny. Router może zawierać w sobie WAP, ale są też samodzielne urządzenia WAP. Działają one jako brama bezprzewodowa w sieci, której można użyć do rozszerzenia sieci bezprzewodowej lub zapewnienia dostępu bezprzewodowego, jeśli router nie ma Wi-Fi.

Tam, gdzie router może inteligentnie kierować ruchem za pomocą tablic IP i wykonywać przełączanie, DHCP, DNS i inne inteligentne funkcje, WAP nie może. Działa jedynie jako punkt dostępu dla urządzeń bezprzewodowych w celu uzyskania dostępu do sieci. Nie może kierować ruchu, po prostu wysyła wszystko do routera.

Pomyśl o routerze jako o punkcie wymiany, a bezprzewodowym punkcie dostępowym jako o rampie. Wjazd na rampę kieruje cały ruch w jednym kierunku w kierunku węzła. Zadaniem węzła przesiadkowego jest kierowanie całego ruchu do miejsc docelowych, do których chcą się udać.

Router TP-Link jako bezprzewodowy punkt dostępowy

Większość routerów bezprzewodowych można skonfigurować jako pełny router lub po prostu bezprzewodowy punkt dostępowy. W tym samouczku robimy to drugie. Skonfigurujemy router TP-Link jako bezprzewodowy punkt dostępowy, który będzie działał zarówno jako przedłużacz zasięgu, jak i WAP.

Najpierw musisz połączyć router TP-Link z głównym routerem przez Ethernet. Możesz korzystać z Wi-Fi, jeśli wolisz, ale konfiguracja jest nieco trudniejsza. Dodatkowo, jeśli twój główny router ma Wi-Fi, używanie innego routera wyłącznie jako przedłużacza zasięgu jest jak uderzenie w orzeszka ziemnego młotem kowalskim. Lekko przesadzony.

 1. Podłącz router TP-Link do głównego routera za pomocą Ethernetu.
 2. Włącz router TP-Link i pozwól mu komunikować się z routerem głównym.
 3. Gdy kontrolka połączenia zaświeci się na zielono, masz połączenie i możesz rozpocząć konfigurację.
 4. Podłącz komputer bezpośrednio do routera TP-Link za pomocą Ethernetu.
 5. Otwórz przeglądarkę i wpisz adres IP na etykiecie routera. Zwykle jest to 192.168.1.1 lub 192.168.0.1. Powinieneś zobaczyć ekran TP-Link.
 6. Zaloguj się przy użyciu poświadczeń również na routerze. Zwykle administrator i administrator.
 7. Wybierz Sieć i LAN.
 8. Skonfiguruj swój router TP-Link ręcznie na adres w sieci domowej.
 9. Zapisz swoją zmianę. Zostaniesz wyrzucony z ekranu administratora. To normalne.

Adresowanie IP jest ważne. Jeśli twój główny router używa zakresu DHCP od 192.168.1.10 do 192.168.1.100, będziesz chciał skonfigurować router TP-Link poza tym zakresem, ale w tej samej podsieci. Na przykład przypisz mu 192.168.1.210. Dzięki temu oba routery mogą się komunikować, ale nie będzie żadnych konfliktów adresów IP.

 1. Zaloguj się ponownie do routera TP-Link, używając nowego adresu IP.
 2. Wybierz z menu Ustawienia bezprzewodowe i bezprzewodowe.
 3. Ustaw swój identyfikator SSID na coś innego niż jakakolwiek sieć Wi-Fi, którą już skonfigurowałeś, i wybierz Zapisz.
 4. Wybierz Zabezpieczenia bezprzewodowe i upewnij się, że WPA2 Personal jest włączone.
 5. Ustaw hasło do sieci bezprzewodowej i spraw, aby było dobre. Zapisz hasło.
 6. Wybierz Ustawienia DHCP i DHCP i wybierz Wyłącz. Potrzebujesz tylko jednego serwera DHCP na sieć, a główny router powinien wykonać to zadanie.
 7. Wybierz Zapisz.
 8. Wybierz Narzędzia systemowe, a następnie Uruchom ponownie.
 9. Zezwól routerowi TP-Link na ponowne uruchomienie i daj mu minutę na ponowne załadowanie konfiguracji.
 10. Odłącz komputer od sieci Ethernet i spróbuj połączyć się z Internetem za pomocą Wi-Fi.

Użyj identyfikatora SSID i hasła, które właśnie ustawiłeś na routerze TP-Link i powinieneś mieć dostęp do Internetu!